Yapay zekalara bir yeni özellik daha ekleniyor. Dönemimizin en önemli projelerinden biri olan Yapay zeka projelerinde mühendisler, bu sefer bilgisayar görüşünü var etmeye çalışıyorlar. Görüş algoritması üzerinde çalışmalar yapan mühendisler ilk olarak cinsiyet hedeflemesi yapacak.

Gelişmeler hakkında açıklamalar da bulunan Stanford üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın 5 defadan 4 sonucun doğru cinsiyet hedeflemesi yaptığını belirtti. Diğer taraftan gelişen teknolojinin kötüye kullanılması durumundan da oldukça endişeli. Journal of Personality and Social Psychology isimli dergi de yayınlanan makale ye göre de yapay zekanın görüş teknolojisinin firmalar tarafından mahrem ile ilgili özel bilgiler toplanabileceği belirtilmiş.

Yapılan cinsiyet analizlerine göre yapay zeka gönüllülere ait olan 130.741 görüntü tanımlamış ve daha sonrasında sadece erkek / kadın ayrım yapmayıp bu ayrımı heteroseksüel ve homoseksüel olarak ayrım yapmış olarak yüzde 81 oranda erkekleri tanımlama başarısı, yüzde 74 – 83 arasında ise kadınları tanıma başarısı elde etti.

Alpaslan Gökçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin.
Lütfen adınızı girin.